A. Le Coq on kaheksa aasta tunnustanud Tartu ja Võrumaa Kutsehariduskeskuse parimaid õpilasi stipendiumitega, sel aastal jagab ettevõte stipendiume koguväärtuses 5200 eurot.
Tunnustuse pälvisid heade õppetulemuste eest kaks Lõuna-Eesti noormeest – Ahto Vainikko Tartu KHK-st ning Urmo Kõiv Võrumaa KHK-st. Mõlemad noormehed õpivad tööstustehnoloogiat.
A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul hakati stipendiumeid välja andma seitse aastat tagasi, kui tööturul nappis andekaid tehnolooge. “Meie eesmärk on olnud tööstustehnoloogia eriala propageerimine kutsekoolides, et kasvaks peale oskustööjõudu, kes saab hakkama joogitööstuses tehnika ning seadmetega,” ütles Noop. Ta lisas, et töö on vilja kandnud ning kuue aasta jooksul on A. Le Coq oma tootmisesse kutsekoolidest nii praktikante kui püsivat tööjõudu leidnud.
Noobi sõnul täna A. Le Coqis otseselt oskustööjõupuudust pole, kuid sellest hoolimata jätkatakse iga-aastaste stipendiumite väljamaksmisega. “Meile läheb korda oma maakonnas ja selle lähiümbruses tegutsevate noorte käekäik. Läbi Tartu ja Võrumaa kutsehariduskeskustele antavate stipendiumite aitame kaasa igal aastal kahe noore õppuri tulevikueesmärkide saavutamisele,” ütles Noop.
Tunnustust pälvivad igal aastal vaid parimad. Näiteks selle aasta stipendiumi saajal, Anto Vainikkol on lisaks headele õpitulemustele ette näidata karates roheline vöö ning ta kirjutab muusikat oma bändi jaoks. Teisel stipendiaadil, Urmo Kõivul, valmis aga paar aastat tagasi täispikk elektrooniline eksperimentaalmuusika album.
Tartu Kutsehariduskeskuse tööstustehnoloogia osakonna juhataja Peeter Grichini sõnul leiavad mehhatroonika eriala tublide tulemustega lõpetanud alati tööd.
“Oskustööjõud muutub üha hinnalisemaks ning eriala lõpetanutel on tööle minnes lai valik – häid tehnikuid on vaja nii joogitööstuses, metalliettevõtetes kui ka trükikodades,” ütles Grichin. Lisaks on stipendium õpilase jaoks märkimisväärne summa, mille eest soetatakse tihti erialast kirjandust, osaletakse valdkonnaga seotud huviringides ning tasutakse ka õppemaksu.
Stipendiumite üleandmine toimub täna, 28.10.2014, kell 15:00 A. Le Coqi õllemuuseumis. Ühe stipendiumi suurus on 2600 eurot ning see määratakse üheks õppeaastaks ja makstakse välja igakuiselt.
A. Le Coqi stipendium on asutatud 2007. aastal Olvi fondi poolt Tartu Kultuurkapitali juurde. Seitsme aasta jooksul välja makstud juba 41 600 euro eest stipendiume. A. Le Coqi stipendiume makstakse Tartu ja Võrumaa Kutsehariduskeskuste mehhatroonika, lukksepa või infotehnoloogiasüsteemide õpilastele, kes on oma õpingutesse ja töösse suhtumisega eeskujuks oma kaasõpilastele ning võimalusel leiavad rakendust joogi- ja õlletööstuses.
Iga-aastaselt määrab stipendiumi komisjon, mille koosseisu kuuluvad A. Le Coqi ettevõtte, Tartu Kultuurkapitali ning nii Tartu kui ka Võrumaa Kutsehariduskeskuse esindajad.
Mis on mehhatroonika:
Mehhatroonika on üks nooremaid ja kiiremini arenevaid tehnikasuundi nii Eestis kui ka mujal maailmas. Mehhatrooniku ülesandeks on tooteprojektide täitmine ja koordineerimine, mis haarab nii mehaaniliste, elektrooniliste kui ka infotehnoloogiliste süsteemide koostööd ühes tänapäevases tootes. Eriala annab oskusi ja teadmisi intelligentsete masinate ja seadmete loomisest.Mehhatroonikul on kõik eeldused edukaks karjääriks just kiirelt arenevates, uutele lahendustele orienteeritud ning paindlikes firmades. Mehhatroonikud saavad töötada automaatika-, mehaanika ja elektroonikaspetsialistidena, samuti ka automaatseadmete, tehnoloogiliste liinide ning robotite ekspluatatsiooniinseneridena.