A. Le Coq

A. Le Coq avas esinduskaupluse ja laiendas muuseumi

19. septembril avati A. Le Coqi tehase juurdeehitusena väravahoone, mis muudab ettevõtte ja seal asuva muuseumi külastamise oluliselt mugavamaks ning elamuslikumaks. Pääsla osana alustas tegutsemist ka eriline kingipood. Selle sammuga soovib ettevõte muutuda senisest avatumaks.

A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul on pääsla ettevõtte jaoks oluline verstapost, kuna see täidab ka esindushoone funktsiooni. Sealses poes saab tutvuda A. Le Coqi laia sortimendiga ning osta Tartu ja joogitootjaga seotud erilisi meenekingitusi. Omalaadseim neist on eksklusiivne Hop Schnaps, mis on single malt’i põhimõttel valminud ja õllest destilleeritud 38-kraadise kangusega alkohoolne jook. Avamisjärgsetel nädalatel on Hop Schnaps müügil ainult A. Le Coqi kingipoes.

Noop lisas, et sarnasel põhimõttel, kus tehase juures tegutseb muuseum-elamuskeskus, põhineb ka mitu teist ajaloolist õlletehast mujal maailmas. Eesmärk on anda tehase külastajale hea ülevaade kohalikust õllekultuurist ja ajaloost ning kaasaegsest õlletootmisest. Analoogset sisu ja ettevõtte avamist väljapoole soovib ka A. Le Coq kohalikul turul pakkuda.

Uue pääsla avamisel viibinud Tartu linnapea Urmas Klaas tõi A. Le Coqi ja Õllemuuseumi esile kui Tartu piirkonna erilist turismiobjekti. “A. Le Coqi linnasetorn on paljude jaoks üks linna sümbolitest,” sõnas Klaas. “Uus hoone ja esinduspood on tore värskendus ning usun, et see muudab nii õllemuuseumi kui ka ettevõtte külastamise kohalikele ja turistidele veelgi atraktiivsemaks.”

Kokku leiab külastaja uuest poest ligi 200 erinevat Tartu ja õlleajalooga seotud meenekingitust; samuti on esindatud kogu eripärane osa A. Le Coqi tooteportfellist.

Uus väravahoone ja kingipood on kõigile avatud T–R kl 10–17, L 10–16.30. Üksikkülastajale mõeldud ekskursioonid toimuvad neljapäeviti kell 14.00 ning laupäeviti kell 10.00, 12.00 ja 14.00. Muuseumi grupikülastused tuleb ette registreerida, kirjutades muuseum[ät]alecoq.ee. Ekskursioon sisaldab tootmise ja muuseumi külastust ning lõpeb A. Le Coqi toodete degusteerimisega muuseumi pubis.

Õllemuuseum otsib kadunud maali

Tänavu möödub 210 aastat ajast, mil Londonis rajati joogikaubandusega tegelenud firma A. Le Coq & Co, mille ametlikuks järeltulijaks on Tartus tegutsev A. Le Coq. Selle tähistamiseks kutsub Õllemuuseum inimesi üles jagama oma lugusid ja mälestusi. Oodatud on nii kirja pandud meenutused kui ka fotod, tootepakendid, erinevad meened ja kõik muu, mis seotud ajaloolise joogitootjaga A. Le Coq. Erilist huvi pakub muuseumile kunagise töötajate klubihoone seinalt kaduma läinud Johannes Võerahansu maal ja selle leidmine.

Muuseumi juhataja Mart Haldma sõnul annab tänavune juubeliaasta hea põhjuse mõelda A. Le Coqi minevikule ja rollile Eesti ajaloos ning koguda inimeste mälestusi, mis seostuvad ajaloolise Tartu joogitootjaga. “A. Le Coqi ning tema eelkäijate jalajälg Eesti pinnal ja eestlaste elus on olnud niivõrd pikaajaline, et kindlasti leidub esemeid, lugusid ja mälestusi varasemast ajast, mis aitaksid rikastada veelgi Eesti joogi- ja õlletööstuse ajalugu ning A. Le Coqi kultuuripärandit,” tõi Haldma välja kogumise eesmärgi.

Üleskutse käigus loodab muuseum saada vihjeid ka kunagise töötajate klubihoone seinalt kaduma läinud maali kohta, millel on kujutatud õllekeldri tarbeks jää lõikamist Emajõel. Maali autor on Johannes Võerahansu. “Klubihoone, endine A. Le Coqi villa hävines 1976. aastal toimunud tulekahjus täielikult, kuid teadaolevalt suudeti otsitav maal päästa. Kuhu see viidi, ei tea aga keegi,” ütles muuseumijuht. Võerahans on Emajõel jää lõikamisest teinud samal perioodil mitu maali, millest üks on tallel ka Eesti Kunstimuuseumis. “Selle maali koopia ripub praegu Õllemuuseumi seinal, kuid see erineb mingil määral ikkagi tehase valduses olnud originaalmaalist,” loodab Haldma kadunud pildi kohta vihjeid saada.

Lisaks maali otsingule ootab muuseum selle aasta jooksul ka inimeste lugusid ja mälestusi seoses ajaloolise joogitootjaga A. Le Coq. Lugude ja mälestuste kirjutamisel pole ajaperiood oluline. Ajalugu tehakse iga päev ja seetõttu võivad lood olla nii aastate tagant kui ka alles eile toimunud meeldejäävast koosviibimisest. Kirjapandu väärtust suurendavad alati fotod, mida võib oma mälestusele lisada. Kui endal mõnda head lugu ei ole, võib uurida mälestusi ka esivanemate käest.

Huvitavamad lood ja leiud talletatakse muuseumi arhiivis ning pannakse juubeliaasta jooksul välja A. Le Coqi veebi- ja Facebooki leheküljel. Parimate lugude ja esemete saatjad saavad vääriliselt autasustatud.

Oma mälestuse saab edastada elektrooniliselt juubel[ät]alecoq.ee või postiga aadressile A. Le Coq Õllemuuseum, Laulupeo pst 15, Tartu. Rohkem infot ja juba laekunud lugusid leiab ka veebilehelt www.alecoq.ee/juubel.

Teemad, mille vastu on muuseumil eriti suur huvi:

A. Le Coq tähistab 210. tegevusaastat eripruuliga 1807

Tänavu möödub enam kui kaks sajandit Eesti juhtiva joogitootja A. Le Coqi asutamisest. Selle erilise verstaposti tähistamiseks jõudis müügile uus eriõlu A. Le Coq 1807, mida toodetakse limiteeritud koguses. Uus õlu tuli turule A. Le Coqi ajaloolises kaheksanurkses klaaspudelis, mis võeti esimest korda kasutusele juba 1920. aastal.

“210 tegutsemisaastat on ettevõtte jaoks märkimisväärne saavutus,” on A. Le Coqi pikaajaline juht Tarmo Noop veendunud. “A. Le Coq on näinud väga erinevaid aegu, kuid alati kindlalt püsima jäänud. Uue, ajaloolises pudelis õllega 1807 tähistame A. Le Coqi juubelit, aga tunnustame ka nende inimeste pühendumust ja panust, kes on A. Le Coqis läbi aegade töötanud,“ lisas Noop. “Usun, et meil on ettevõttena kindlasti põhjust uhkust tunda.”

Uus A. Le Coq 1807 on merevaiguvärvi tiheda vahuga lager-tüüpi õlu, mille maitses ja aroomis on tunda nii linnaseid kui ka kergelt mõrkjat humalat, mis annab sellele õllele erilise värskuse.

Kaunis kaheksanurkne pudel on jäänud oma algupärasesse vormi, kuid muutunud on pudeli suurus ja kork. Kui algselt sisaldas erikujuline pudel pool toopi* õlut, siis juubeliaastal jõuab õlu poelettidele 0,3-liitrises pudelis. Samuti on ajalooline vinnaga keraamiline kork asendunud mugava keeratava korgiga.

* 1 toop on 1,23 liitrit.

 

Aura Fruit õuna-kasemahla maitsevesi pälvis parima mittealkohoolse joogi tiitli

Fruit_A4_kasemahl&ounTuru-uuringute firma Nielsen selgitas välja 2016. aasta Eesti edukaimad turule toodud toidu- ja esmatarbekaubad. Mittealkohoolsete jookide arvestuses pälvis parima uudistoote auhinna Aura Fruit õuna-kasemahla maitsevesi. Mõnusa õunamaitsega vesi sisaldab ehtsat kasemahla ja on õrnalt gaseeritud.

Aura maitseveed on Eestis enim eelistatud: tooteperekonda kuuluvad lisaks tunnustuse pälvinud kasemahla-õunamaitsele ka sidruni, rohelise tee – virsiku, mustika ja jõhvika maitseveed. A. Le Coqi turundusjuhi Katrin Verniku sõnul on maitsevee eelistamine teistele karastusjookidele tarbijate seas kindel märk sellest, et inimesed on oma valikutes üha teadlikumad ja valivad väiksema suhkrukogusega tooteid.

“Loomulikult oleme ka õnnelikud, et toote maitse õnnestus ja see sai niivõrd hea vastuvõtu osaliseks,” lisas Vernik.

Edukaimad tooted selgitati välja müügikäibe ja tarbijauuringu põhjal, mille tulemused määrasid toodete edukusjärjestuse.

Aura – armastatud Eesti vesi.

A. Le Coqi eksport kasvas eelmisel aastal 42%

Eesti suurima joogitootja A. Le Coqi kogumüük oli 2016. aastal üle 121 miljoni liitri, langedes aastaga 2%. Eesti-siseses müügis tegi ettevõte võrreldes 2015. aastaga nõrgema tulemuse eelkõige õlle- ja lahja alkoholi kategoorias, mis langes aastaga 6%, II poolaastal isegi üle 10%. Tekkinud müügilanguse korvas 42%-line ekspordi kasv, mille tõi uutele turgudele sisenemine ja Läti piirikaubanduse elavnemine.

A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul on õlle ja lahjade alkohoolsete jookide turg Eestis juba mitu aastat languses, mis kajastub ka ettevõtte müüginumbrites. “Kõige suurem langus õlle ja lahjade alkohoolsete jookide müügis toimus eelmise aasta teises pooles, kui müük kodumaal kukkus üle 10%.”

Noobi hinnangul on Eesti-sisese müügilanguse taga otsene seos Läti piirikaubanduse elavnemisega, mis andis oma panuse ka ettevõtte ekspordi suurenemisesse. “Eelmisel aastal tõusis meie müük Läti piirikaubanduse klientidele kordades ja näeme, et see trend kasvab alkoholiaktsiisi tõstmise jätkudes veelgi. Suures pildis ei vähenda see alkoholi tarbimist, mida valitsus nende meetmetega saavutada tahab, küll aga kahandab Eesti riigi tulubaasi ja kasu majandusele,” ütles Noop.

Teistes tootekategooriates kasvas ettevõttel veel vete (+7%) ja kalja (+1%) müük. Ülejäänud tootegrupid jäid 2015. aastaga samale tasemele või langesid veidi.

Eesti Parim Õllesommeljee 2016 on Els-Maria Uibo

20161117_KS_082217. novembril 2016 valiti Estonia talveaias juba neljandat korda Eesti parim õllesommeljee. Tiitli pälvis Els-Maria Uibo Umami Restost, teise koha saavutas Helen Aasman ja kolmandaks tuli Martin Vahtra.

Kokku võistles parima õllesommeljee tiitli eest 17 Eesti tippsommeljeed, baarmeni ja õlleeksperti. Võitja valiti nii teoreetiliste teadmiste kui ka praktiliste oskuste põhjal: hinnati võistleja võimeid õlut ära tunda, serveerida ja sobitada õigete roogadega. Eesti 2016. aasta parima õllesommeljee valimiste võidufond oli 1000 eurot, mille pani välja A. Le Coq.

Parima õllesommeljee valimised said alguse A. Le Coqi Beer Stari projekti raames toimunud koolitusest, mille eesmärgiks oli tagada söögikohtades õlle õige serveerimine. Praeguseks on Beer Stari kvaliteedimärk rohkem kui 50 söögikohal üle Eesti ja koolitatud on rohkem kui 1000 teenindajat.

Varem on parima õllesommeljee tiitli saanud Kristjan Markii (2013), Urmas Linnamägi (2014) ja Oskar Pihlik (2015).

Foto: Kristjan Sulõnd

Parim toiduainetööstus-
ettevõte on taas A. Le Coq

tarmonoob

 

13.oktoobril toimunud pidulikul auhinnagalal Eesti Parimad Ettevõtted 2016 pälvis A. Le Coq 11. korda konkurentsivõimelisima ettevõtte tiitli toiduainetööstuse valdkonnas.

A. Le Coq’i juhi Tarmo Noobi sõnul on ettevõtte jätkuva edukuse taganud soov pakkuda tarbijaile head ja mitmekesist valikut. “A. Le Coqi tootevalikust leiab 12 erinevat tootegruppi. Lisaks traditsioonilistele tuttavatele maitsetele töötame pidevalt välja uusi tooteid, et pakkuda laia valikut ja põnevaid maitsekombinatsioone,” ütles Noop. “A. Le Coq on tänu investeeringutele Baltimaade üks kõige kaasaegsemaid joogitööstusi. Meie eesmärk on pakkuda kõrget kvaliteeti. Tunnustus annab meile lisamotivatsiooni,” lisas Noop. 

Konkurentsivõime edetabel selgitab välja Eesti tugevaimad ettevõtted nende edukuse, tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkuse põhjal.

“Ettevõtjate tunnustamine nende panuse eest ühiskonnas on kaubanduskoja jaoks alati tähtsal kohal olnud,“ kinnitas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman. „Ettevõtlusauhindu üle andes tunnustame ja toome eeskujuks parimaid, kuid teiselt poolt väljendame sellega oma lugupidamist kõikide ettevõtjate ja ettevõtlike inimeste suhtes, sõltumata nende tegevusulatusest või valdkonnast,“ ütles Luman.

Parimate ettevõtete tunnustamise pidulikku galat korraldavad Eesti Tööandjate Keskliit, EAS ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoda. Tegu on Eesti suurima ettevõtluskonkursiga, mis toimub era- ja avaliku sektori koostöös.

Tarbijainfo “Kolmega päikest püüdma” jagatud päikeseprillide kohta

Tarbijainfo AS A. Le Coq maikuu pakkumise “Kolmega päikest püüdma” käigus tarbijatele jagatud päikeseprillide kohta.

Prillide filtrikategooria on 2 (kaks). Päikesekiirguse läbilaskvus 18-43% – sobivad kandmiseks keskmise päikese käes.

Filtritüüp: Polariseeriv.

Vastavalt standardile EVS-EN ISO 12312-1:2013

 

HOATUSED:

HOIATUS: „Ei ole sobilik autojuhtimiseks hämaras või öösel“.

Tootja: Roi OÜ, Madara 14, Tallinn 10612, Eesti www.roi.ee

 

Meeldivat prillide kandmist!

Teie A. Le Coq

 

AS A. Le Coq pälvis kultuurisõbra tiitli

Möödunud nädalal tunnustas kultuuriminister Indrek Saar 33 ettevõtet ja eraisikut ehk kultuurisõpra, kes on möödunud aasta jooksul kultuurivaldkonda enim toetanud.

Teiste seas pälvis tiitli AS A. Le Coq, kelle kandidatuuri esitasid elvalased Elva Huviala- ja Kultuurikeskuse Sinilind korraldatud noorte- ja lastesündmuste toetamise eest. “A. Le Coq on Elva kogukonna korraldatud muusika- ja spordiüritustele juba pikki aastaid õla alla pannud. Kogukonnale on see suur asi!” ütles kultuurikeskuse direktor Leelo Suidt.

Kultuuriministeeriumile laekus tunnustuse andmiseks üle 120 esildise, millest valiti välja 30 märkimisväärse panuse teinud kultuurisõpra.

“Tänu teile on Eesti kultuur rikkalikum ning seeläbi meie elukeskkond meeldivam ja elukvaliteet kõrgem. Eriti teeb rõõmu, kui toetus on pikaajaline ja pakutavad elamused jõuavad võimalikult paljude inimesteni. Tähtis on sünergia, mis tekib ettevõtjate ning loojate koostööst,” ütles kultuurisõpradele peetud tänukõnes kultuuriminister Saar.

A. Le Coq panustab eriõllede segmendi kasvu

Eesti suurim joogitootja A. Le Coq toob turule uue eriõllede sarja Brewer’s Collection, kuhu kuuluvad IPA, Blond ja Kriek. Uued õlled on jätk eelmisel aastal poodidesse jõudnud nisuõllele Alexander Weizen.

“Eestimaalaste kasvav huvi ja nõudlus põnevamate maitsete järele innustas ka A. Le Coqi looma eriõllede sarja, mis pakuks vaheldust levinud tavatüüpi lager-õlledele,” põhjendas A. Le Coqi juht Tarmo Noop kolme uue eriõlle turule toomist. Uued õlled jõuavad poodidesse 0,5 l purkides, mis Noobi sõnul on juba kanda kinnitanud trend Ameerika eriõllede seas, kuid Euroopa ja Põhjamaade regioonis üsna harukordne.

Brewer’s Collectioni kollektsiooni kuuluvad Belgia traditsioonilisest kuivast ja magushapust kirsiõllest inspireeritud Kriek, Ameerika eriõllede klassika Blonde Ale ning Inglismaalt pärit India Pale Ale.

A. Le Coqi Kriek on ale-tüüpi õlu, mida on kääritatud koos ehtsa kirsimahlaga. A. Le Coqi Blond on maheda maitsega kerge õlu, mida iseloomustavad tsitruseline alatoon ja linnaseline maitse. IPA ehk India Pale Ale on paljude käsitööõllesõprade lemmik, tugevalt mõrkja ja IPA-le iseloomuliku maitsega ale-tüüpi õlu.

Eesti 2015. aasta parima õllesommeljee Oskar Pihliku sõnul on eriõlled toidulaual üha enam veinidega võrdväärset staatust omandamas. Õllesommeljee soovitab uut IPAt proovida soolaste ja vürtsikate roogade ning grilllihaga. Uue põneva kirsiõlle kõrvale sobib Pihliku sõnul hästi õlles hautatud jänes või hoopis marjadest valmistatud salat. A. Le Coqi Blond on ideaalne kaaslane täidlasemate linnu- ja kalaroogade ning kergemate liharoogade juurde.

Uued õlled jõuavad poodidesse nii eraldi kui ka kolmeste komplektidena.

Tere tulemast A. Le Coqi maailma

Kinnitan, et olen vähemalt 18-aastane