Avaleht / Uudised / Tartus avati uus elamuskeskus Õllemaailm

Tartus avati uus elamuskeskus Õllemaailm

25. aprill 2022

Varasemad uudised

Reedel avati pidulikult Tartus A. Le Coqi tehase ajaloolises linnase kuivatustornis Õllemaailm, mis on ühtaegu nii muuseum kui ka elamuskeskus, kus tuuakse külastajateni 12 000 aasta vanune õllekultuuri lugu. Pidulikul avamisel võtsid sõna Tartu linnapea Urmas Klaas ja A. Le Coqi pikaaegne juht Tarmo Noop. Muhedaid õllekultuurijutte ajasid laval Märt Treier ja Mart Juur. Külalistele esines Tanel Padar. Ühtlasi tähistati A. Le Coqi 215. sünnipäeva ning esitleti erilist Le Coq viskit.

Varem Tartu linnasetornis asunud muuseum on kasvanud kordades suuremaks ja interaktiivseks elamuskeskuseks, mis keskendub õllekultuuri sisukale tutvustamisele ligi veerandsaja eksponaadi abil, millest suurem osa on interaktiivsed. Elamuskeskuse kroon on maailma üks vanemaid säilinud õllesid. Väärikale õllele pühendatud ruumi kesksel kohal on enam kui 150 aastat tagasi toodetud, merehuku üle elanud ja praeguseni säilinud õllepudel, mis pandi 1869. aastal Londonist Vene tsaaririigi poole teele. Pudel läbis uskumatu teekonna, enne kui jõudis Õllemaailma.

A. Le Coqi juht Tarmo Noop sõnas, et Eesti vanima õlletootjana on A. Le Coqil oluline roll õllekultuuri tutvustamisel. “Õllemuuseum jutustab selle väärika joogi loo koduõlle valmistamisest tänapäevase õlletööstuseni, pakkudes külastajale kõiki meeli haaravat elamust,“ kirjeldas Noop. Õllemaailma süda on ajalooline Tartu linnasetorn – Euroopa üks unikaalsemaid ja tänapäevani säilinud hoone on ise vaatamisväärsus ning monument õlle tööstuslikule tootmisele,” ütles Noop. Oma osa saab muuseumis ka A. Le Coqi väärikas, üle 200 aasta pikkune ajalugu Belgiast Londonisse ja Londonist Tartusse. Paari sajandi sisse jäävad uskumatud lood ühe perekonna ambitsioonidest ja soovidest edendada õllekultuuri ning turustada inglisepärast stout’i terves Vene impeeriumis. Haaravalt esitatud jutustus annab külastajale ülevaate A. Le Coqi murrangulistest aastatest, tõusudest ja mõõnadest ning ettevõtte arengust tänapäeva moodsaimaks joogitööstuseks.

Ettevõtte 215. sünnipäeval esitleti esimest korda A. Le Coqi viskit, mis on valmistatud alkoholivaba õlle tootmisel üle jäänud kangest alkoholist, mille peamiseks tooraineks on single-malt odralinnased. Viis aastat tammevaatides laagerdunud jook on kuldpruuni värvuse ja maheda maitsega. Esimene partii Le Coq viskit toodeti vaid 1000 liitrit ning see on saadaval ainult Õllemaailmas ja A. Le Coqi kingipoes. Järgmine partii valmib alles kahe aasta pärast.

Uue elamuskeskuse ajatunnelis rullub lahti 12 000 aastat õllekultuuri lugu. Näiteks saab kuulata muistsete sumerite õllehümni, arvata vanaaja õlle veidraid koostisosi, mõtiskleda õlle kasulikkuse üle ja uudistada vanu õllepakendeid. Näha saab ka haruldasi vanaaegseid tootmisseadmeid, mis on tehases olnud selle aegade algusest. Joogi kõiki koostisosi on võimalik maitsta, nuusutada ja vaadelda ning valmistamise protsessi saab iga külastaja otsast lõpuni jälgida.

Tutvu Õllemaailma loo ja külastusinfoga lehel ollemaailm.alecoq.ee ning ning vaata suurt avamisgaleriid!

Jaga uudist