Avaleht / Uudised / Tallinnasse paigaldati Õunastopi peatused

Tallinnasse paigaldati Õunastopi peatused

16. september 2019

Varasemad uudised

Tallinnas on sellest sügisest avatud esimesed Õunastopi peatused, kuhu aiaomanikud saavad tuua oma üleliigsed õunad ja soovijad neid sealt tasuta võtta. Esimesed peatused on paigaldatud Maasika ja Pelguranna lasteaeda, Kopli parki, Kalamaja pargi mänguväljakule, Politseiaia parki, Ameerika kogukonnaaeda, Tiigiveski parki, Koidu parki ning Mustamäel asuvatesse lasteaedadesse Sinilind ja Kikas.

Õunastopi idee autori Marika Juusu sõnul on tegemist rahva omaosalusel sündinud ettevõtmisega, mis toimub sel aastal esimest korda. Selleks, et kodanikualgatusel sündinud idee ka laiema publikuni viia, kogutakse raha Hooandjas.

Esimestele Õunastopi peatustele on õla alla pannud Eesti suurim mahlatootja Aura. „Õun on eestlaste üks armastatumaid puuvilju, mida süüakse niisama või valmistatakse mahlaks, ka mahlakategoorias on õunamahl kõige populaarsem maitse,“ lausus A. Le Coqi turundusjuht Katrin Vernik. „Kõik teavad, et soovituslik on süüa 5 peotäit puu- ja köögivilju päevas, kusjuures üks peotäis võrdub klaasi mahlaga. Oleme kahe käega selle poolt, et koduaia õunad jõuaksid kompostihunniku asemel hoopis õnnelike tarbijateni,“ lisas ta.

Õunastopi toetamisega on liitunud ka Omniva, kes aitab õuntel peatustesse kohale jõuda, ja Pakendikeskus, kes tagab vajalikud transpordikastid. Tänavapildis nähtavad Õunastopi puidust kogumiskastid ehitab valmis Pirrukastid OÜ ja kaanetab ilmastikukindla vineeriga Estinwood OÜ. Kastidele on alused andnud Eesti suurim kaubaaluste käitleja Metrosystem OÜ.

Õunapeatusi aitavad parkides korras hoida Tallinna linnaosavalitsused ning lasteaedades õpetajad ja lapsevanemad. Samuti on teretulnud abi headelt linnakodanikelt, kes aitaksid mädanema läinud õunad ära visata ja peatuste ümbrused  puhtana hoida.

Õunastopi peatuste idee eestvedaja Marika Juusu paneb linnarahvale südamele, et kuigi peatused on juba avatud, ei pruugi õunu igas peatuses alati olla. Tundub, et sügisõunte valmimine võtab veel pisut aega ja suveõuna jagajaid ei ole kuigi palju. Samas kutsub ta aiaomanikke üles endast varakult märku anda, sest Omniva on juba valmis õuntele järele tulema, selleks on vaja aga enne oma õunaaed registreerida.

Õunasoovijad ja -jagajad saavad ennast kursis hoida Õunastopi Facebooki lehega, kuhu postitatakse esimesena kõige värskemad uudised.

Selle aasta põhjal on näha, kas ettevõtmine kannab vilja ning õunapeatused avatakse ka järgmise aasta hooajal ja võib juhtuda, et siis juba ka üle Eesti erinevates piirkondades.

Jaga uudist