Avaleht / Uudised / Õllemuuseum otsib kadunud maali

Õllemuuseum otsib kadunud maali

28. aprill 2017

Varasemad uudised

Tänavu möödub 210 aastat ajast, mil Londonis rajati joogikaubandusega tegelenud firma A. Le Coq & Co, mille ametlikuks järeltulijaks on Tartus tegutsev A. Le Coq. Selle tähistamiseks kutsub Õllemuuseum inimesi üles jagama oma lugusid ja mälestusi. Oodatud on nii kirja pandud meenutused kui ka fotod, tootepakendid, erinevad meened ja kõik muu, mis seotud ajaloolise joogitootjaga A. Le Coq. Erilist huvi pakub muuseumile kunagise töötajate klubihoone seinalt kaduma läinud Johannes Võerahansu maal ja selle leidmine.

Muuseumi juhataja Mart Haldma sõnul annab tänavune juubeliaasta hea põhjuse mõelda A. Le Coqi minevikule ja rollile Eesti ajaloos ning koguda inimeste mälestusi, mis seostuvad ajaloolise Tartu joogitootjaga. “A. Le Coqi ning tema eelkäijate jalajälg Eesti pinnal ja eestlaste elus on olnud niivõrd pikaajaline, et kindlasti leidub esemeid, lugusid ja mälestusi varasemast ajast, mis aitaksid rikastada veelgi Eesti joogi- ja õlletööstuse ajalugu ning A. Le Coqi kultuuripärandit,” tõi Haldma välja kogumise eesmärgi.

Üleskutse käigus loodab muuseum saada vihjeid ka kunagise töötajate klubihoone seinalt kaduma läinud maali kohta, millel on kujutatud õllekeldri tarbeks jää lõikamist Emajõel. Maali autor on Johannes Võerahansu. “Klubihoone, endine A. Le Coqi villa hävines 1976. aastal toimunud tulekahjus täielikult, kuid teadaolevalt suudeti otsitav maal päästa. Kuhu see viidi, ei tea aga keegi,” ütles muuseumijuht. Võerahans on Emajõel jää lõikamisest teinud samal perioodil mitu maali, millest üks on tallel ka Eesti Kunstimuuseumis. “Selle maali koopia ripub praegu Õllemuuseumi seinal, kuid see erineb mingil määral ikkagi tehase valduses olnud originaalmaalist,” loodab Haldma kadunud pildi kohta vihjeid saada.

Lisaks maali otsingule ootab muuseum selle aasta jooksul ka inimeste lugusid ja mälestusi seoses ajaloolise joogitootjaga A. Le Coq. Lugude ja mälestuste kirjutamisel pole ajaperiood oluline. Ajalugu tehakse iga päev ja seetõttu võivad lood olla nii aastate tagant kui ka alles eile toimunud meeldejäävast koosviibimisest. Kirjapandu väärtust suurendavad alati fotod, mida võib oma mälestusele lisada. Kui endal mõnda head lugu ei ole, võib uurida mälestusi ka esivanemate käest.

Huvitavamad lood ja leiud talletatakse muuseumi arhiivis ning pannakse juubeliaasta jooksul välja A. Le Coqi veebi- ja Facebooki leheküljel. Parimate lugude ja esemete saatjad saavad vääriliselt autasustatud.

Oma mälestuse saab edastada elektrooniliselt juubel[ät]alecoq.ee või postiga aadressile A. Le Coq Õllemuuseum, Laulupeo pst 15, Tartu. Rohkem infot ja juba laekunud lugusid leiab ka veebilehelt www.alecoq.ee/juubel.

Teemad, mille vastu on muuseumil eriti suur huvi:

  • Esimese Eesti Vabariigi aegsed mälestused, esemed ja fotod, näiteks pudelid ja pudelikastid või A. Le Coqi tootmist, töötajaid, reklaame või tooteid kujutavad pildid.
  • Mälestused sõjaperioodist: kuidas tehas töötas, milline oli töökultuur, millised olid tolleaegsed tooted jmt.
  • Nõukogudeaegsed turundusmaterjalid, näiteks reklaamsärgid, klaasid, kruusid.
  • Tudengipõlvemälestused A. Le Coqi toodetega lisaraha teenimisest.
  • A. Le Coq Londonis ning seal toodetud A. Le Coqi logoga sildid ja tooted. Oleme huvitatud lugudest, artiklitest ja leidudest sellest ajajärgust, mil A. Le Coqi peakontor tegutses veel Inglismaal.
  • A. Le Coqi jalajälg Tsaari-Venemaal, aga ka Nõukogude Venemaal. Näiteks sinna eksporditud toodete pakendid, aga ka lood ja mälestused A. Le Coqi hiilgeaegadest Venemaal.
  • Lood ja meenutused jäälõikamisest Emajõel: vanasti oli traditsiooniks käia talviti Emajõe peal jääd lõikamas. Ootame väga lugusid või meenutusi, pilte ja jäädvustusi talvisest jäälõikusest Emajõel.
  • A. Le Coqi Õllemuuseum rajati 2003. aastal. Ettevõtte enam kui kahe sajandi pikkune eluiga võimaldab rääkida Eesti õlle- ja joogikultuuri ajaloost muuseumisse välja pandud huvitavate lugude ning esemete varal, alates Muinas-Egiptuse õllekultuurist kuni tänapäevani välja. Teemamuuseumi ülesanne on seista Eesti joogi- ja õllekultuuripärandi säilimise eest järeltulevatele põlvedele. Muuseum tegeleb igapäevaselt Eesti õlle- ja joogikultuuri kogumise, uurimise ning talletamisega.
Jaga uudist