Avaleht / Uudised / Eesti parim õllesommeljee 2013 on Kristjan Markii

Eesti parim õllesommeljee 2013 on Kristjan Markii

15. november 2013

Varasemad uudised

Eile toimus Estonia Talveaias esimest korda Eesti parima õllesommeljee valimine. Võitja tiitli pälvis Kristjan Markii, teise koha sai Kaimar Karu, kolmanda Oskar Pihlik ning neljandaks jäi Marko Mägi. Kokku ihkasid parima õllesommeljee tiitlit kolmkümmend Eesti tipp-sommeljeed, baarmeni ja õlleeksperti.

Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni presidendi Kristel Nõmmiku sõnul oli eilne õllesommeljee võistluste korraldamine erakordne sündmus, mida tuleb ette suhteliselt harva terves maailmas.   “Eestis ja selle lähiümbruses – Baltikumis ja Skandinaavias – ei ole taolisi valimisi varem korraldatud ning võime väita, et eile tegime ajalugu ning astusime suure sammu edasi terve Euroopa joogikultuuri arendamises,” ütles Nõmmik. Ta lisas, et sellest sündmusest saab kindlasti traditsioon ning lähiaastatel on plaanis muuta õllesommeljee valimised ka rahvusvaheliseks, kus ootame osalejaid lisaks Eestile ka teistest riikidest.

Nõmmik tõi välja ka üllatavalt suure huvi võistluste vastu, mida algselt ei osatud oodata. “Üldjuhul astub meil taolistel üleriigilistel võistlustel üles alla kahekümne võistleja, kuid eile oli osalejate arv kahekordne,” ütles Nõmmik. “Ühelt poolt on selle põhjuseks laiem osalejate ring, kuna võistlustel panevad end proovile nii sommeljeed, baarmenid kui ka väga suured õllespetsialistid. Teisalt on õlu eestlastele omasem kui vein, mistõttu julgetakse selles valdkonnas ka oma teadmisi rohkem proovile panna,” lisas ta.

Eesti Parim Õllesommeljee 2013 Kristjan Markii sõnul oli see esimene kord, kus ta puutus õllemaailmaga nii tihedalt kokku. “Võistluse ja võistluseks ettevalmistamise käigus sain aru, et õlu on väga mitmekülgne, suure ajaloo ning rikaste maitsenüanssidega jook,” ütles vastne õllesommeljee. “Kindlasti on mul nüüd olemas julgus ning piisav õlle teadmistepagas, et astuda üles ka rahvusvahelistel sommeljeede võistlustel, kus õlletundmisel on suurem osa,” lisas ta.

Eesti parima õllesommeljee valimiste algataja on Eesti esimene koolitatud õllesommeljee Kristjan Peäske, kes on koostöös A. Le Coqiga viimased kaks aastat vedanud Eestis õllekultuuri arendamise projekti Beer Star. Parima õllesommeljee valimine on selle projekti edasiarendus, kus nüüdsest panevad igaaastasel võistlusel oma õlleteadmised proovile Eesti tipp sommeljeed ning baarmenid. Eilsel võistlusel astus üles ka ligi kümme A. Le Coqi Beer Star projekti raames välja koolitatud toitlustuskohta.

Eesti Parim Õllesommeljee 2013 võidufond oli 2000 eurot, mille pani välja A. Le Coq. Eesti Parim Õllesommeljee 2013 võistlustel hinnati nii võistlejate teoreetilisi teadmisi õllest kui ka praktilisi oskusi, kus hinnati võistleja võimeid õlut ära tunda, serveerida ja sobitada vastavate roogadega.

Eesti Parima Õllesommeljee selgitas välja rahvusvaheline žürii, mille esinaine oli Hanna Tunberg Rootsi Sommeljeede Assotsiatsioonist. Žüriisse kuulusid lisaks

  • Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni President Kristel Nõmmik,
  • Kolmekordne Eesti sommeljeede meister ja Baltikumi sommeljeede meister ning Eesti esimene õllesommeljee Kristjan Peäske
  • A. Le Coqi juhatuse esimees Tarmo Noop
  • Neljakordne Eesti sommeljeede meister ja endine Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Urvo Ugandi

Eesti Parim Õllesommeljee 2013 võistlusi korraldab Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon koostöös A. Le Coqi õllekultuuri arendamise kvaliteetmärgiga Beer Star. Õllesommeljee võistlustest saab alates tänasest traditsioon, mis hakkab toimuma iga aasta novembris.

Jaga uudist