Avaleht / Uudised / Õlu teeb šašlõki pehmeks, mahlaseks ja maitsekaks

Õlu teeb šašlõki pehmeks, mahlaseks ja maitsekaks

6. juuni 2014

Varasemad uudised

Malle Mägi, kes on Saaremaa Lihatööstuses dikteerinud eestlaste maitse-eelistusi juba 30 aastat, teab, mis maitsed meile grilltoodete juures kõige paremini istuvad. Igal suvel valmib tema retseptide alusel 150 tonni erinevaid marinaadis lihasid, ribisid ja šašlõkke. Millised maitsed aga sel aastal eestlastele mokkamööda on, jagas punapäine naine ka meiega. Vestluse käigus valmis ka traditsiooniline šašlõkk uudses õllemarinaadis.

Mägi sõnul on šašlõkk alguse saanud Idamaadest ja Kesk-Aasiast. Tänu roa lihtsusele ja suupärastele tükkidele levis see kiiresti üle kogu maailma ning on muutunud eestlaste seas vaieldamatult populaarseimaks grillroaks. “Algupäraselt valmistati šašlõkki lambalihast, kuid meie inimeste jaoks on õige šašlõkk ikka sealihast tehtud ning sobivaimaks palaks on kaelakarbonaad, milles on piisavalt palju rasvakiude, mis annab šašlõkile mahlasust juurde. Šašlõkki saab valmistada ka tagatükist ja fileest, kuid siin peaks meeles pidama seda, et mida taisem tükk, seda tuimem liha,” selgitab Mägi lihavaliku reegleid.

Traditsioonid, traditsioonid, traditsioonid

Eestlasi iseloomustab suuresti traditsioonidest kinni pidamine ja seda ka šašlõkimaitsete puhul. “Ikka soovitakse klassikalist äädika-sibulamarinaadis tehtud šašlõkki, mis on tootmises olnud vähemalt 30 aastat ja usutavasti on ka järgmised 30 aastat,” ütles ta ning lisas, et väga raske on eestlaste harjumusi selles osas muuta. Oma pikaajalise töökogemuse jooksul on Mägi saanud selgeks aga ühe põhitõe – selleks, et šašlõkk oleks kõigile meeltmööda, tuleb valida lihtsad maitsed ja jälgida, et liha maitse ikka alles jääks. Sellest samast põhitõest lähtub ta ka oma tootearenduses ning sellel aastal töötaski ta välja lihtsa šašlõki õllemarinaadis. “Õllel on väga pikk ajalugu ning lisaks juuakse õlut ka grillimise kõrvale, mistõttu sobib selle maitse ka lihaga hästi kokku. Kui maitsed juba haakuvad, siis miks mitte kasutada seda ka marinaadis,” selgitas ta oma seekordset inspiratsiooni retsepti väljatöötamisel. Koostöös Eesti suurima õlletootja A. Le Coqiga ongi nad turule toonud sealihašašlõki Premiumi marinaadis.

Õlu pehmendab ja annab hea maitse

Mägi soovitab marinaadis julgelt äädika asemel õlut kasutada, sest ka õlu aitab oma koostisega liha tekstuuri pehmendada, kuid erinevalt äädikast jätab see šašlõkki alles kogu mahlasuse. “Õlu annab lihale juurde lisaks mõnusalt mõrkja humalamaitse ning aroomi, mis aga ei muutu domineerivaks, vaid pigem täiustab roast saadavat maitsebuketti,” kirjeldas Mägi õlle mõju šašlõkile. Et õlle maitse šašlõkis väga tugevaks ei muutuks, on soovitav kasutada heledat õlut, mille maitse on mahedam. “Näiteks A. Le Coq Premiumil on pehme ja kerge maitse, mis ei hakka šašlõki juures domineerima ning seetõttu peaks grillpala sobima nii klassikalise äädikamarinaadi armastajatele kui ka neile, kes otsivad erilisi maitseelamusi.” Lisaks õllele on marinaadi lisatud maitseks sibulat, küüslauku, soola, pipart ja vürtsi.

Lõppviimistlus toimub grillil

Kuigi kõik eeldused mahlaseks šašlõkiks annab marinaadis kasutatud õlu, toimub roa lõplik viimistlus siiski grillil. Lihameister soovitab kindlasti šašlõkki grillida sütel, mis annab sellele mõnusa suitsuse aroomi. Grillsüsi tuleb eelnevalt korralikult põlema panna ning oodata õiget kuumust. “Kui grill on nii kuum, et kätt saab selle kohal hoida vaid paar-kolm sekundit, siis võib šašlõkivarda grillile asetada. Põhiline viga, mida tehakse on see, et grillile pannakse tuli otsa ja kohe visatakse ka varras restile. Sellisel juhul võib leek liha ära kõrvetada,” selgitab Mägi. Samuti soovitab ta süüdata sütt süütevedeliku asemel toiduõliga, sest mida vähem keemiat, seda parem ja naturaalsem maitse jääb ka šašlõkile.

“Šašlõki grillimisel tuleb jälgida, et varras saaks igast küljest ilusa pruuni küpse kihi, milleks kulub orienteeruvalt 15‒20 minutit,” täpsustab ta. Šašlõkki soovitab ta serveerida lihtsa tomati-kurgisalatiga, et taldrikul jääks domineerima ikka liharoog ise.

Maitsva õlllešašlõkiretsepti leiad siit

_______

Malle Mägi šašlõkivalmistamise 3 kuldreeglit:

1. Vali hea tooraine. Eelista kodumaist liha ning šašlõki puhul on parimaks tooraineks kaelakarbonaad.

2. Ära maitsesta šašlõkki üle. Mida lihtsamad ja omavahel haakuvamad maitsed, seda suurema tõenäosusega sobib see kõigile.

3. Jälgi šašlõki küpsetamist. Šašlõkki on tarvis igalt küljelt ühtlaselt küpsetada, mis vajab pidevat jälgimist ja keeramist, et toit ära ei kõrbeks ja kuivaks ei muutuks.

Jaga uudist