A. Le Coq

SPORDIJOOKIDE TÜÜBID

Spordijooke kategoriseeritakse enamjaolt osmolaarsuse ehk organismi imendumise kiiruse järgi.
Osmolaarsus on osakeste hulk liitris vedelikus. Vedelike imendumine inimorganismi on seotud vereplasma osmootse rõhuga ‒ kui tarbitud vedeliku osmolaarne rõhk on võrdne vereplasma vastava näitajaga, siis organism ei pea elektrolüütide ja suhkrute transpordiks läbi rakumembraani lisatööd tegema (sellest ka siis kiirem imendumine).

Selle põhjal jaotuvad spordijoogid kolmeks:

Isotoonilised – Enamik spordijooke on isotoonilised. Nende osmolaarsus on umbes 300 mosm/l (nagu verel), mistõttu need imenduvad verre kiiresti. Tervisesportlane võib treeningu ajal ja pärast juua nii isotoonilisi kui ka hüpotoonilisi jooke.
Hüpotoonilised – Spordijooke, mille osmolaarsus on alla 300 mosm/l, nimetatakse hüpotoonilisteks. Seda tüüpi spordijook sobib higistamise tõttu kaotatava vedelikuvaru taastamiseks ilma lisaenergiat saamata. Hüpotoonilist jooki peaks kasutama veerand tundi enne trenni ja ka trenni ajal, et jook jõuaks korralikult toimima hakata.
Hüpertoonilised – Hüpertoonilised spordijoogid imenduvad verre kõige aeglasemalt. Hüpertoonilise joogi hea näide on Arctic Sport Greip, mille osmolaarsus on ~500 mosm/l. See tähendab, et inimorganism seda kiirelt ei omasta ning seetõttu sobib see lihaste glükogeenivarude taastamiseks pärast pikaajalist füüsilist pingutust.

Millal tarvitada?

Spordis kehtib rusikareegel: mida suurem on intensiivsus, seda suurem on ka energia ja süsivesikute kadu. Spordijoogi kogus ja kontsentratsioon tuleks seega valida vastavalt treeningu intensiivsusele. Spordijoogi tarbimine treeningu ajal ja pärast seda on vajalik kindlasti siis, kui koormus on pikem kui 45 minutit. Lühema treeningu puhul piisab ka spordijoogi tarbimisest enne koormust.

Rahulik aeroobne treening

Rahuliku aeroobse treeningu puhul kaotab keha rohkem vedelikku ning füüsise taastamiseks pole vaja tarbida rohkem süsivesikuid. Sellise koormuse järgselt sobib keha taastamiseks tavaline isotooniline spordijook, kus süsivesikute tase on 5–8%.

Intensiivne lihastreening / pikaajaline vastupidavustreening

Intensiivsema pingutuse korral kaotab keha põhiliselt süsivesikuid ja energiat. Sellistes olukordades on vaja lisaks spordijoogile tarbida näiteks energiakapsleid või -geele. Lisaks on vaja taastada ka keha valgutase, seda saab teha näiteks valgujoogi abil.

Allikad: Tallinna Ülikool, tervisespordi alused; Salutaris tervisepood; Fitness.ee portaal.