A. Le Coq

MIKS VALIDA SPORDIJOOK?

Spordijoogid on eelkõige mõeldud inimestele, kes:

• treenivad regulaarselt;
• tegelevad kutsealases töös pingutava lihastööga;
• töötavad äärmuslikes keskkonnatingimustes.

Intensiivse lihastöö käigus kaotab organism palju vett, energiat ning vajalikke elektrolüüte ja vitamiine, mille tulemusena väheneb inimese töövõime ja füüsiline vastupidavus. Treeningust on võimalik taastuda nii organismi enda jõuvarusid kulutades kui ka mitmesuguste taastumisprotseduuride ja -vahendite, näiteks spordijookide, abil.

Joogivesi sisaldab küll erinevaid mineraale, nagu näiteks naatriumit, kaltsiumit, magneesiumit ja kaaliumit, kuid intensiivse ja koormava treeningu puhul, eriti soojas kliimas ning mitu korda päevas, vajab keha veest tõhusamat ja kiiremat taastajat.

Spordijook sisaldab lisaks veele ja mineraalidele ka süsivesikuid ja vitamiine. Süsivesikute tööaegse manustamise peamine eesmärk on vältida glükoosi kontsentratsiooni langust veres ning säilitada lihastes süsivesikute ainevahetuse kõrge intensiivsus. Osmolaarse rõhu täpse timmimise kaudu joogis on võimalik organismil jooki kergem omastada ning tänu sellele imenduvad nii suhkrud kui ka mineraaltoiteained lihastesse kiiremini. Keha kaotab trenni tehes küll vedelikku, kuid vedelikukaotusega sama oluline või isegi olulisem on taastada hoopis keha mineraalide tase, mis pole võimalik pelgalt vett tarbides. A. Le Coq’i spordijookide sarja Arctic Sport kuuluvaid jooke on kehal kerge omastada ja nii sobivad need selleks otstarbeks ideaalselt.

40-minutilise treeningu järel laeb organism energia saamiseks kõigepealt tühjaks keha süsivesikute varud ja hakkab seejärel kasutama rasva põletamisest saadud energiat. Kui treeningu eesmärk on kaalu langetamine, on pärast füüsilist pingutust oluline taastada vaid keha vedeliku- ning mineraalainete tasakaal ilma energiataset tõstmata.

Pea meeles:

 

  • Spordijoogi ületarbimisel võivad tekkida raskused treeningu sooritamisel, näiteks ülekoormatud tunne.
  • Spordijooke pole soovitatav tarbida madala naatriumisisaldusega dieetide puhul (nt kõrge vererõhu ravi), kuna spordijoogis on olulisel määral naatriumi.
  • Enamik spordijookidest sisaldab süsivesikuid, mis annavad energiat. Seda on oluline arvestada just nendel, kes suures koguses spordijooki tarbides loodavad kiiresti kaalust alla võtta. Spordijoogi tarbimine ilma piisava füüsilise koormuseta võib lõppeda hoopis kaalus juurde võtmisega.
  • Spordijook pole võlujook. Treenitud keha ja hea vormi saavutamiseks ning säilitamiseks tuleb selle nimel füüsilist vaeva näha.