A. Le Coq

PROTEIINIJOOK SPORTLASELE

Treening kiirendab valkude lõhustamist lihasrakkudes. Seepärast peavad harrastussportlased ja füüsiliselt aktiivsemad inimesed jälgima, et nende toidus oleks piisavalt valku, mis on olulised lihasmassi kasvatamiseks ja säilitamiseks. Arctic Sport proteiinijook sobib hästi sportlastele, kellel on raskusi tavatoidust piisava koguse energia ja valgu saamisega ning kellele on oluline kiire taastumine pärast treeningut.

Sportlastele sobib proteiinijook eelkõige:

  • Lihasmassi kasvatamiseks;
  • Keha taastamiseks pärast treeningut (valkude ja süsivesikute tasakaal valgujoogis on 1:1);
  • Dieedi ajal lihasmassi säilitamiseks;
  • Kvaliteetseks proteiinirikkaks ja B- ja D-vitamiine sisaldavaks vahepalaks.

Spordialad võib koormuse ning sellest tuleneva valguvajaduse põhjal jagada kolmeks:

Vastupidavussportlastel on soovituslik tarbida 1–1,6 g valke ühe kg kehakaalu kohta päevas. Täpne valgukogus sõltub vastupidavusspordi intensiivsusest ja kestusest ning sportlase treenitusest.

Jõu- ja kiirusalade sportlased vajavad rohkem valku kui vastupidavussportlased, seda eriti raskematel treeningperioodidel. Sellisel juhul on soovituslik tarbida ca 1,6–2 g valku ühe kg kehakaalu kohta päevas.

Intervalltreeningul baseeruvate spordialade harrastajad (näiteks jalgpall, tantsimine, sportlik vabavõitlus jne), peaksid tarbima keskmiselt 1,4–1,7 g valku ühe kg kehakaalu kohta päevas.

Valgud enne ja pärast trenni

Enne treeningut on oluline tagada kehale piisav energiavaru, et trenni jõuaks teha vajaliku intensiivsusega. Lisaks süsivesikutele tasuks enne trenni tarbida ka valke, kuna valgud aitavad säilitada lihasmassi ning selle kaudu parandada treeningujärgset taastumist. Pärast trenni aitab proteiinijook taastada süsivesikuvarusid, parandada kahjustada saanud lihaskude ning anda kehale tagasi kaotatud energia. Tasub meeles pidada, et proteiinijook ei asenda täisväärtuslikku toitumist, vaid täiendab seda.

 

Allikad:

Andrews R. All About Protein Powders. Precisionnutrition.com. 2009 December.

Aragon AA, Schoenfeld BJ. Nutrient timing revisited: is there a post-exercise anabolic window? Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2013; 10:5.

Campbell B, Kreider RB, Ziegenfuss T, et al. International Society of Sports Nutrition position stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2007 Sep 26; 4:8.

Kreider RB, Wilborn CD, Taylor L, et al. ISSN exercise & sport nutrition review: research & recommendations.  Journal of the International Society of Sports Nutrition; 2010 Feb 2; 7:7.

Tere tulemast A. Le Coqi maailma

Kinnitan, et olen vähemalt 18-aastane