A. Le Coq

KOOSTISAINED JA TOIMIMISPÕHIMÕTE

Energiajoogi koostisesse kuuluvad peamiselt tauriin, guaraana, kofeiin, süsivesikud ja/või  B-rühma vitamiinid.

Tauriin

Tauriin on orgaaniline hape, mida leidub inimese organismis: ajus, silma võrkkestas, südame- ja skeletilihastes. Toiduainetest sisaldavad tauriini liha, kala, karbid, pähklid, seened ja oad. Inimeste seas on levinud arvamus, et tauriin vähendab ärevust ja tõstab meeleolu. Usaldusväärsed katsed inimestega siiani siiski puuduvad.

Tarbides 500 ml energiajooki, saab meie organism 1000–2000 mg tauriini, mis on kuni viis korda suurem päeva jooksul tavatoidust saadavast tauriinikogusest. Maksimaalne lubatud tauriinikogus energiajookides on 400 mg/100 ml.

Teadusuuringud on näidanud, et tauriin vähendab kaltsiumist tingitud südamekahjustust ja normaliseerib vererõhku, vähendab sapikivide tekke riski ja langetab kolesterooli taset.

Kofeiin

Kofeiini leidub umbes 60 taimes. Kofeiini sünonüümid on guaraanas leiduv guaraniin, tees sisalduv teiin ja Yerba Mate puu lehtedes olev mateiin. Vähesel määral sisaldub kofeiini ka kakaoubades ja koolapähklites.

Kofeiin ergutab närvisüsteemi, parandab vereringet, kiirendab ainevahetust, tõstab reaktsioonikiirust, leevendab unisust, suurendab teovõimet ning omab tujutõstvat mõju. Maksimaalne lubatud kofeiinikogus energiajoogis on 32 mg/100 ml (keskmise kangusega tass kohvi sisaldab kofeiini 80 mg/l).

Kofeiini toimel kiireneb neerude tegevus ja suureneb higieritus. Kofeiin laiendab veresooni ja parandab organismi verevarustust, mille tulemusel laienevad skeletilihaste veresooned, kuid samal ajal enamik siseelundite veresooni hoopis kitseneb.

Guaraana

Guaraana on Amazonase jõgikonnas kasvava ronipuu seemnetes sisalduv stimuleeriva toimega aine, mis lõdvestab lihaseid ning stimuleerib vereringet, närvisüsteemi ja kiirendab ainevahetust. Guaraanal on ka söögiisu pärssiv toime. Tema värskendav efekt on kiire ja toime kestab kauem kui muudel ergutitel.

B-grupi vitamiinid

  • B12 vitamiin on oluline glükoosi, proteiinide ja rasvade ainevahetuseks. Samuti on ta vajalik rakuenergia tootmisel ja kasulik silmanägemisele.
  • B6 vitamiini vajadus kasvab koos proteiinide tarbimisega. B6 vitamiin on väga oluline haiguste vastu võitlemisel ja närvisüsteemi funktsioneerimisel.
  • B5 ehk pantoteenhape on eriti vajalik kolesterooli ainevahetuseks.
  • B3 vitamiini ehk niatsiini on vaja rakuenergia tootmiseks enam kui viiekümnes etapis. Niatsiin tuleb kasuks eelkõige professionaalsetele  sportlastele ja psüühilise pinge all olevatele inimestele. B2 vitamiin paneb kehas tööle süsivesikute, rasvade ja proteiinide oksüdatsioon-reduktsiooni reaktsiooni.

(Allikad: Tervise Arengu Instituut; Mari Järvelaid, Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakond; web.adrenaliin.ee Energiajoogiga jõuab rohkem)